השבת תפוס

החזרת רכוש תפוס מהמשטרה

נעצרתם או עוכבתם לחקירה והמשטרה החליטה לקחת מכם את הטלפון הנייד? במסגרת חיפוש בדירה, המשטרה תפסה לכם כסף מזומן או את הרכב? רשות המסים פשטה על משרדכם והחרימה מחשבים?

פנו באופן מיידי לעורך הדין שיפעל להחזרת הרכוש התפוס.

הסמכות בחוק

סעיף 32 לפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) [נוסח חדש], תשכ"ט-1969, קובעת כי למשטרת ישראל יש סמכות לתפוס חפצים ללא צו שיפוטי אם קיים חשד כי:

  1. באותו חפץ נעברה עבירה;
  2. עומדים לבצע באמצעות החפץ עבירה;
  3. החפץ עשוי לשמש ראיה בהליך משפטי בשל עבירה;
  4. החפץ ניתן כשכר בעד ביצוע עבירה;
  5. החפץ ניתן כאמצעי לביצוע עבירה;

במידה והמשטרה סבורה כי אחד מן החפץ או הרכוש שנתפס, עונה על אחד מהקריטריונים הבאים, הוא רשאי להחזיק בו לפחות 180 ימים ברצף.

דרך נוספת שבה המדינה יכולה לתפוס רכוש היא באמצעות חוק איסור הלבנת הון, תש"ס-2000. בחוק זה ניתן לתפוס רכוש שאינו קשור לעבירה, שהוא בשווי של הרכוש שקשור לעבירה.

מדובר בכלי אדיר הנתון בידי המדינה – כך למשל, בחיפוש שנערך בביתו של חשוד, נתפסו חפצי אומנות יקרי ערך שברור שאין להם קשר לעבירה הפלילית אולם ניתן להחזיק בהם שכן שווים שווה ערך לשווי הרכוש שכן קשור לעבירה.

השבת התפוס לבעליו על ידי עורך דין פלילי

אם חלפו 180 ימים והמשטרה לא הגישה בקשה להארכת התפיסה של החפץ (בהתאם לסעיף 35 לחוק), אזי שהיא מחויבת להשיבו לבעליו. אם היא לא עושה כן, עורך הדין של בעל החפץ יפעל באופן מידיי לשחרורו החוקי.

בנוסף, בהתאם להוראות סעיף 34 לחוק, רשאים בעליו החוקיים של החפץ לפנות באמצעות עורך דין פלילי לבית המשפט בבקשה להשבת תפוס.

לאחר הגשת הבקשה, בית המשפט יקבע דיון בין הצדדים אשר במסגרתו יאזן בין מידת הצורך שבהשארת התפוס בידי המשטרה לבין הפגיעה בזכות הקניין של מי שתובע בעלות בנכס. על עורך הדין של בעל החפץ לשכנע את בית המשפט כי אין עילה חוקית להחזקת התפוס וכי יש לשחרר אותו לאלתר.

בפסיקת בית המשפט העליון נקבע כי כאשר בית המשפט בא להכריע בבקשה להשבת תפוס, עליו לבחון בין היתר האם ניתן להתיר את שחרור התפוסים ולהעמיד במקומם ערובה ראויה וכיוצא בזה.

הגשת הבקשה להשבת תפוס תוך ציון הנימוקים המשפטיים הראויים והנכונים, היא דרך המלך להשבת התפוס לבעליו החוקיים תוך שמירה על ההגנה מפני הרשעה פלילית.

יש לכם שאלה הקשורה בהחזרת רכוש תפוס מהמשטרה? עורכי הדין ממשרדנו ישמחו לתת מענה בנושא. צרו קשר עוד היום במספר 0796978800 או השאירו פניה ונחזור אליכם תוך זמן קצר.

ייעוץ לפני חקירה במשטרה
צריכים ייעוץ עם עו"ד מומחה בתחום? השאירו פרטים
telephone (6)

עו"ד עמוס - 0535237734
עו"ד מיכאל - 0506969045

mail (5)
location (3)

רחוב האמנות 8 - בית הגפן קומה 1 נתניה

מאמרים נוספים:

צריכים ייעוץ עם עו"ד מומחה בתחום? השאירו פרטים