אל תגביל את האתגרים שלך
אתגר את הגבולות שלך

  תביעת קיפוח בעל מניות בחברה

  5
  (1)

  סעיף 191 לחוק החברות קובע כי:

  "התנהל עניין מענייניה של חברה בדרך שיש בה משום קיפוח של בעלי המניות שלה, כולם או חלקם…רשאי בית המשפט, לפי בקשת בעל מניה לתת הוראות הנראות לו לשם הסרת הקיפוח או מניעתו".

  כאשר ישנם מספר בעלי מניות בחברה אשר מחזיקים בשווי מניות שונה ובלתי שוויני, לבעלי מניות הרוב יש שליטה מלאה על הנעשה בחברה ושליטה על קניינו של בעל מניות המיעוט בחברה.
  הכוח שיש לבעלי מניות הרוב בחברה לעיתים מנוצל לרעה ומוביל למצב של קיפוח זכויות.

  קיפוח הינו מצב של חלוקת משאבים בצורה בלתי הוגנת כאשר החובה שלא לקפח בעל מניות בחברה שלובה בחובת תום הלב של בעל המניות אחד כלפי רעהו. לרוב, טענות הקיפוח יושתתו על טענות נגד הניהול הפנימי של החברה לפיהן רוב בעלי המניות לוקחים נתח גדול יותר מהכנסות החברה תוך ניצול מעמדם לרעה לצורך טובה והנאה אישית.

  ישנם מספר דוגמאות לקיפוח בעל מניות כפי שהובאו בפסיקת בתי המשפט השונים: אי-חלוקת דיבינדים לבעלי המניות חרף העובדה שהחברה השיא רווחים. דוגמא נוספת היא מצב שבו מתקבלות החלטות מהותיות בחברה מבלי שניתנת לבעל מניות המיעוט הזכות להביע עמדתו.

  הבסיס לקיפוח הוא ניצול כוחו ויתרונו של בעל מניות הרוב על בעל מניות המיעוט בכל הנוגע לניהול החברה וקבלת ההחלטות בה.

  איך עוצרים את הקיפוח?

  סעיף 191 לחוק החברות מעניק קשת רחבה של פתרונות משפטיים בכדי להסיר את הקיפוח מעל בעל מניות מיעוט. לא כל פתרון מתאים לכל מקרה, ולכן יש לבחון כל אירוע לגופו ולבחור עבורו את הפתרון המתאים ביותר.

  אתם בעלי מניות ואתם חושבים שעושקים אתכם – פנו מיד למשרדנו לייעוץ ואנו נעשה כל שביכולתינו לסייע בידיכם לממש את זכויותיכם.

  עד כמה הדף היה שימושי?

  לחץ על מנת לדרג!

  דירוג ממוצע 5 / 5. ספירת הצבעות: 1

  אין הצבעות עד כה! תהיה הראשון לדרג את המאמר הזה.

  מכיוון שמצאת את המאמר הזה שימושי...

  Follow us on social media!

  השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

   עוד במחלקה מסחרית

   עורך דין סימני מסחר

   עורך דין לרישום סימן מסחר שם חברה, לוגו, סלוגן- כל אלה הם סימנים המהווים את כרטיס הביקור של החברה שלכם. לעיתים נראה שכל מה שיש לעשות הוא לשבת מול המחשב ולעצב. הדברים כמובן הרבה יותר מורכבים. גם עיצוב הלוגו או ח...

   המשך קריאה

   ליטיגציה מסחרית

   מה היא ליטיגציה מסחרית? הליטיגציה עוסקת בתחום המשפט הפלילי והמשפט האזרחי. הליטיגציה מסחרית הינה תת תחום של הליטיגציה האזרחית. הליטיגציה המסחרית עוסקת במשפטים פליליים ובעבירות לפי חוק ניירות ערך וכן בהליכים אזרח...

   המשך קריאה

   סכסוך שותפים

   בין אם מדובר בחברה בע"מ או שותפות בעסק (שרשום על אחד מבעלי העסק), סכסוכים בין שותפים הן עניין שיש לנהל במקצועיות תוך הבנה מה הוא רצונם של הצדדים. סכסוכי שותפים פורצים מסיבות מגוונות ורבות ומתנהלים באופן דומה מא...

   המשך קריאה
   קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים לעורכי דין